Sauny
Sauna je slovo, které pochází z finštiny a označuje malé stavení nebo místnost, která se po vytopení používá jako ohřívárna při saunování. Vnitřek sauny je velmi dobře izolovaný od okolí a vykládaný dřevem, jenž působí dobře na psychiku člověka. V sauně nalezneme saunová kamna (kiuas), která obvykle vyhřejí místnost na teplotu od 60 do 120 ˚C, ale lze nalézt i sauny, kde teplota dosahuje 130 až 140 ˚C. Vlhkost vzduchu v sauně je celkem malá, většinou jen několik desítek procent.
Ohřátí těla nad normální tělesnou teplotu je příjemné a relaxující. V sauně se uvolňují unavené svaly a zklidňuje se stresovaný mozek, protože tělo do krve vyplavuje úlevu (vyplavuje endorfiny). Ve Finsku se lidé často šlehají při saunování březovými metlami s listím. Tím si přivádějí více tepla na kůži a vdechují éterické látky z rozdrcených březových listů.
V České republice se k prokrvení kůže používají různé pomůcky jako například kartáče a žínky. Po ohřátí v sauně se provádí ochlazení těla, a to buď prostým pohybem na studeném vzduchu nebo prudkým snížením teploty pomocí sprchy či skokem do jezera či bazénu. Prudké ochlazení vyvolává příjemné pocity. Pravidelné saunování výrazně zlepšuje imunitní systém člověka a celkově zlepšuje jeho život, proto je velmi doporučováno.
Nudita při saunování je povinná z hygienických důvodů v každé veřejné sauně na celém světě (pouze v případě, že je sauna smíšená, mohou se používat plavky). Běžným doplňkem při saunování je saunová čepice, která chrání vlasy před horkem (i když se ve skutečnosti vlasy a kůže hlavy dokážou ubránit vlivu horka dostatečně). Nicméně saunování se nedoporučuje při chorobách srdce a krevního oběhu. I pro zdravého člověka může být dlouhodobý pobyt v sauně nebezpečný. Do sauny by měl jít člověk, který je naprosto zdravý a vyspalý, neměl by mít hlad ani žízeň.