Brněnské podzemí
Brno je druhým největším městem v České republice a jeho historie sahá až do druhého století našeho letopočtu. Pod jeho ulicemi se nachází spleť podzemních chodeb a starých sklepení. Ví se o nich velmi málo a jsou opředeny tajemnými bájemi a pověstmi. A právě proto lákají každoročně tisíce návštěvníků.
V Brně nalezneme mnoho míst, pod kterými se nachází tajemné podzemní chodby, patří mezi ně: Zelný trh, Dominikánské náměstí, Římské náměstí, Moravské náměstí, Dominikánské náměstí, Jakubské náměstí, Orlí, Pekařská ulice, Petrov, Špilberk a Náměstí Svobody.
Velmi zajímavá je kostnice, která se nachází pod Jakubským náměstím u kostela svatého Jakuba. Pochází pravděpodobně ze 17. – 18. století a je velice významná a to nejen z důvodu, že je po pařížských katakombách druhou největší kostnicí v Evropě.
Další významnou součástí brněnského podzemí je Mincmistrovský sklep (sklepení zaniklého domu mincmistrů), který najdeme pod Dominikánským náměstím v samém historickém jádru Brna. Tento sklep sloužil královskému mincmistrovi jako sklad surovin a mincí.
Labyrint pod Zelným trhem je významný především pro sklepní prostory, které sloužily pro skladování různých potravin, které lidé prodávali na trhu. Postupné rozšiřování sklepních prostorů svědčí o úspěšnosti měšťanů v obchodní činnosti.
Špilberské kasematy rozhodně patří mezi jednu z nejvýznamnějších částí Brněnského podzemí – jedná se o chodby v opevnění renesančního a barokního hradu Špilberk. Původně měly poskytovat úkryt vojákům a také sloužily pro skladování vojenského materiálu. Ovšem pouze do doby, než v těchto chodbách zřídil Josef II. žalář pro nejobávanější zločince.
Zajímá Vás více? Tato kniha je skvělým průvodcem Brněnským podzemím, a to i díky přiloženým mapám a fotografiím. Odhalte tajemství starodávných brněnských chodeb a sklepení.