Alternativní zdroje energie
Obnovitelný zdroj energie je takový zdroj, v jehož čerpání lze teoreticky pokračovat další tisíce až miliardy let. Takové označení se použivá pro některé na Zemi přístupné formy energie, získané primárně především z termojaderného spalování vodíku v nitru Slunce. Dalšími zdroji je také teplo zemského nitra a setrvačnost soustavy Země-Měsíc.
Mezi obnovitelné zdroje patří energie vody, geotermální energie, spalování biomasy, energie větru, energie slunečního záření či využití tepelných čerpadel. Vodní energie má v podmínkách ČR mezi obnovitelnými zdroji největší podíl. Předností vodních elektráren je to, že neznečišťují ovduší, nedevastují krajinu, jsou bezodpadové, nezávislé na dovozu surovin a vysoce bezpečné. Geotermální elektrárny využívají k výrobě elektřiny tepelnou energii z nitra Země. Staví se zejména ve vulkanicky aktivních oblastech, kde využívají k pohonu turbín horkou páru stoupající pod tlakem z gejzírů a horkých pramenů. V rámci celé Evropy je podíl těchto elektráren minimální, v některých lokalitách je ale jeho význam značný.
Biomasa je hmota organického původu. Jde nejčastěji o dřevo, slámu a jiné zemědělské zbytky (včetně exkrementů užitkových zvířat). Rozlišuje se biomasa suchá (dřevo) a mokrá (exkrementy). Biomasa jako taková je složité palivo, protože podíl částí zplyňovaných při spalování je velmi vysoký. Podmínkou dokonalého spalování je vysoká teplota a účinné směšování se vzduchem. Nejčastěji se biomasa spaluje v klasických elektrárnách ve fluidních kotlích s cirkulací spalin s energetickým uhlím. Větrné elektrárny využívají síly větru k roztočení vrtule, k níž je připojen elektrický generátor. Větrná energetika je maximálně šetrná vůči životnímu prostředí. Neprodukuje plynné či tuhé emise a odpadní teplo, nezatěžuje okolí odpady a nepotřebuje ke svému provozu vodu.
Získávání elektrické energie přímo ze slunečního záření je z hlediska životního prostředí také čistým a šetrným způsobem výroby. Jaderná energetika i sluneční elektrárny využívají zdroje energie, kterého je a ještě dlouho bude v přírodě dostatek. Tepelná čerpadla jsou zařízení, která umožňují odnímat teplo okolnímu prostředí, převádět je na vyšší teplotní hladinu a předávat ho cíleně pro potřeby vytápění nebo pro ohřev teplé užitkové vody. Tepelná čerpadla neprodukují odpad a jedná se tudíž o zcela bezodpadovou technologii.