Tato publikace není vyčerpávajícím lexikonem myšlení v architektuře. Klade si za cíl čtenáře seznámit s těmi základy architektonického návrhu, které jsou podle nás - na základě více než šedesátileté společné zkušenosti v architektonickém díle - nejvitálnější.
První tři kapitoly pojednávají o základních prvcích - analýza, koncept a zobrazení.
Další tři prvky jsou program, kontext a prostředí. Po představení fyzických substancí /hmota, konstrukce, povrch a materiál/ další kapitoly rozebírají prostor, měřítko, světlo a pohyb.
Na čtyři kapitoly o myšlenkových prostředcích, které často přispívají tomu, co lze vnímat jako poetiku architektury /dialog, tropus, defamiliarizace a transformace/,
navazuje pět částí, jež pojednávají o používání různých architektonických nástrojů organizace: infrastruktura, referenční bod, řád, síť a geometrie.
Dvě další eseje se týkají možností, jež se architektovi nabízejí k vlastní konstrukci /fabrikace a prefabrikace/.
Následuje závěrečná část, věnovaná tomu, čím zpravidla pro většinu architektů a studentů architektury vrcholí projekční proces, a tím je zobrazení.
Uvedené kapitoly jsou ilustrovány osobitými a působivými příklady architektonického jazyka. Jsou to projekty velkých mistrů stavitelství, významných současných tvůrců i studentů z různých koutů světa, kteří se s uvedenou problematikou utkali ve svých studiích.
Publikaci si můžete objednat zde nebo zakoupit v kamenném obchodě na Kounicové 67, Brno.