V úvodu se autor věnuje historii vzniku japonských zahrad. Popisuje zahradní typy v Japonsku - klasická zahrada - vodní zahrada - meditační zahrada -čajová zahrada a také současnou japonskou zahradu.
Daší část knihy se stává zasvěceným průvodcem nejkrásnějších japonských zahrad - Daisenin, Kinkakudži, Ginkakudži, Kenrokuen, Kórakuen, Rikugien, Rjóandži a Rjógenin. Vždy je uvedena historie zahrady, její umístění a následuje její popis včetně bohaté obrazové dokumentace. Některé zahrady mají četné stavby, mezi nimi jsou relaxační pavilony, stavby pro čajové obřady a dokonce i divadlo.
Následující kapitoly jsou věnovány japonským zahradám ve světě:
- Japonská čajová zahrada v San Francisku, Japonská zahrada v Portlandu, Nitobe Memorial Park ve Vancouveru,
- Japonská zahrada Nikka Yuko v Lethbridge, Tatton Park u Knutsfordu, Zahrady Compton Acres u Poolu, Irský národní hřebčín v Tully,
- Japonská zahrada v Hasseltu, Japonská zahrada v Leverkusenu, Japonská zahrada v Kaiserslauternu, Zahrada blaženosti v Bad Langensalza,
- Zahrada Yuu Sui Tei v Berlíně-Marzahnu, Japonská zahrada v Hamburku a Japonská zahrada na Rýně v Duesseldorfu.
Ke konci knihy autor vysvětluje význam užití základních prvků v japonské zahradě - voda - vodopády, kámen, cesty, mosty, ploty a podstatnou složku japonské zahrady ŠAKKEI - to znamená zahrnutí krajiny v bezprostřední blízkosti zahrady do projektu a realizace, aby došlo ke splynutí obou.
Na samotný závěr knihy autor shrnul předpoklady k založení zahrady v japonském stylu včetně výběru flóry a fauny.
Publikaci si můžete objednat zde nebo zakoupit v kamenném obchodě na Kounicové 67, Brno.