Markéta Bezovská a Jan Kristek, oba s mezinároní studijní zkušeností z prestižních architektonických škol ve Vídni a na Bauhausu v Desavě, nám na základě osobně vybudovaných kontaktů zprostředkovávají nejaktuálnější evropský teoretický diskurz v dosud u nás opomíjené oblasti plánování: představují město nejen jako dílo architektonicko-urbanistické, ale především jako výsledek kritické společenské a politické praxe.
Publikace je editorským výběrem sedmi teoretických textů představujících průřez současným kritickým myšlením na poli urbanismu a architektury v Evropě. Jejich autory jsou Markus Ambach, Regina Bittner, Petra Havelská, Gabu Heindl, Miodrag Kuč, Wouter Vanstiphout a Michael Zinganel. Východiskem pro volbu právě jejich příspěvků byla postdisciplinární perspektiva, z níž tyto osobnosti architektury, urbanismu a umění ve svých pracích vycházejí. Jeijich texty pak - každý jiným způsobem, v jiném prostředí a navíc specifickým pohledem svého autora - osobitě reflektují problematiku boje o prostor a roli architektury jako cílené společenské praxe.
Z obsahu:
- Město navrhuje samo sebe
- Vynalézavé město : O koprodukci urbánní veřejnosti
- Vyjednávání změny: Od londýnské Olympiády po Hackney Wick
- Prádelní urbanismus: K politice a estetice práce doma
- Od mozaiky teritorií po síť kolektivních prostor
- Zdrojový kód: Modely pro prfektní společnost
- Zločin se vyplácí! Zločin jako konstrukční síla urbánního plánování a městské zkušenosti
Tato antologie přináší výběr textů evropských autorů, jejichž teoretické práce, až na výjimku Gabu Heindl, zatím nebyly do češtiny přeloženy.
Při výběru autorů bylo cílem představit průřez současným teoretickým diskurzem evropského prostředí, které vnímá, akceptuje a praktikuje architekturu a urbanismus nejen jako hmotné prostředí, ale i jako politickou zkušenost.
Publikaci si můžete objednat zde nebo zakoupit v kamenném obchodě na Kounicové 67, Brno.