Tato kniha je výběrem esejů, které vznikly a byly publikovány v různých architektonických časopisech v uplynulých čtyřech letech. Jedná se o teoretické texty praktikujícího architekta, tedy o specifický úhel pohledu, kdy zkoumaný předmět - architektonické prostředí - je nahlížen zevnitř, z pozice procesu jeho tvorby. Z časového hlediska je potom pohledem z bodu v procesu vzniku předmětu zkoumání, tedy procesu tvorby architektury, na rozdíl od teorií, které vycházejí z post-interpretace, tedy z pohledu na již hotové, existující architektonické prostředí.
Tvorbu architektury autorka vnímá jako komplexní vytváření, resp. ovlivňování vystavěného prostředí, v širším smyslu celkového vnějšího prostředí našich životů.
Tato tvorba či jakákoliv modifikace prostředí pak - kromě tradičně vnímaného procesu projektování a stavění - může mít řadu podob materiálního i nemateriálního charakteru. Samotná kvalita architektury ale vzniká v procesu její tvorby, nikoli ve fázi následné interpretace. Je tedy důležité, aby teoretický výklad měl dopad na samotný proces tvorby architektury, byl přejímán tvořícími architekty a aplikován do praktické projekční tvorby.
Ing. arch. Pavla Melková také věří ve schopnost architektury poskytovat smyslové a intelektuální zážitky a ve schopnost našich smyslů zdokonalovat prohlubování percepce jemnějších a hlubších vjemů. Věří ve schopnost architektury ovlivňovat naše individuální životy, stejně jako stav společnosti. A to i přes to, že jako praktikující architekt nejen tuší meze této schopnosti, ale především zná nesmírnou obtížnost realizace jejího naplnění. Součástí tohoto ovlivňování je nejen samotný fyzicky realizovaný rámec, tedy architektura či šířeji vystavěné prostředí, ale i sdělení v teoretické rovině.
Publikaci si můžete objednat zde nebo zakoupit v kamenném obchodě na Kounicové 67, Brno.