Jeho obchodní dům Goldman and Salatsch v centru Vídně, série vil v rakouské metropoli, Paříži i Praze, četné interiéry bytů, obchodů a kaváren i nerealizované návrhy, jako byl projekt mrakodrapu Chicago Tribune nebo "pruhovaná" vila výstřední pařížské tanečnice Josephine Baker, představují zajímavý fenomén. Loos na jedné straně těží z tradičních forem, ale novátorsky je kombinuje se svou asketickou architekturou, zbavenou secesní dekorativnosti.
U jedné ze svých vrcholných staveb - vily dr. Františka Muellera v pražských Střešovicích z přelomu dvacátých a třicátých let pak dovádí k dokonalosti svůj snad nejslavnější vynález tvz. prostorový plán /Raumplan/, kdy lapidární obal domu skrývá rafinovanou soustavu vnitřních prostorů různých proporcí, vzájemně propojenou systémem vertikálních komunikací. Vývoj jeho Raumplanu, architektury otevřeného prostoru pojímaného trojrozměrně, lze vidět především v Muellerově vile v Praze .
V našem knihkupectví najdete i knihu Raumplan versus Plan Libre. Tato publikace obsahuje eseje Loose i Le Corbusiera a zároveň se také zabývá vývojem práce obou architektů.
Autorka knihy Privátní portrét - podobně jako řady Loosových klientů a spolupracovníků židovského původu se nakonec stala obětí holocaustu. Po německých a anglických vydáních se kniha dostává i českému čtenáři a je doplněna o řadu informací z pera rodinných příslušníků a badatelů.
Publikaci si můžete objednat zde nebo zakoupit v kamenném obchodě na Kounicové 67, Brno.