Permakulturní dům v sobě může zahrnovat mnoho prvků jak z konvenčního, tak ze stále sílícího takzvaného přírodního stavitelství. Ne však každý slaměný, nízkoenergetický či pasivní dům můžeme označit za permakulturní a stejně tak neznamená, že by starý betonový či zděný dům nemohl mít permakulturní prvky či pojetí.
Tajemství „kouzelného" slůvka permakulturní spočívá především v přístupu a propojování různých úrovní systému v harmonický a trvale udržitelný celek. Cílem nově vznikajícího konceptu permakulturního domu je zapojení místních lidí a zdrojů do stavebního procesu, maximální využití přírodních podmínek, ať již se jedná o slunce, vítr, dešťovou vodu, či orientaci pozemku a domu na něm. Důležité jsou taky šetrnost při stavbě a rekonstrukcích, využívání obnovitelných zdrojů, s cílem snížit ekologickou stopu stavby i jejího provozu, či využívání nejnovějších i téměř zapomenutých ekologických i ekonomických postupů.
Betonářské lobby je skutečně silná a dělat věci jinak, než j ev současné společnosti běžné, s sebou často nese mnohé komplikace a neporozumění okolí. Rádi bychom vám proto dodali inspiraci a odvahu k prosazování zátím ještě neobvyklých řešní a postupů.
V tomto čísle najdete řadu teoretických úvah i praktických rad jak z domu pro bydlení udělat dům pro život.
Publikaci si můžete objednat zde nebo zakoupit v kamenném obchodě na Kounicové 67, Brno.