Na konstrukci dřevěných krovů jsou dnes kladeny nové požadavky v souvislosti s využitím podkrovních prostorů jak u novostaveb, tak u stávajících budov. Z nedostatečné znalosti při navrhování krovů dochází v praxi k chybám, které mohou poškodit samotnou dřevěnou konstrukci. Publikace Nové krovy může pomoci tento nepříznivý stav napravit, neboť vede projektanty ke správnému pochopení statického a prostorového působení krovu.
Struktura publikace o třinácti kapitolách byla volena přehledně, aby čtenář načerpal nejprve základní odborné informace, na které se bude dále navazovat. V první kapitole jsou uvedeny české normy pro návrh krovů. Kapitoly 2 až 10 seznamují se zatížením sněhem a větrem, s konstrukčním řešením nejběžnějších typů krovů a statickým posouzením všech jednotlivých prvků krovu. Autoři se dále v popise i výpočtech zaměřují podrobně na krov vaznicový a novodobý hambalkový. O bohatých zkušenostech autorů publikace svědčí uvedení velkého množství názorných obrázků, statických výpočtů i řešení konkrétních příkladů z praxe. Právě při úpravě starých dřevěných krovů může neodborný zásah do konstrukce krovu způsobit problémy. V knize jsou taková kritická místa popsána a zároveň autoři definují nejvhodnější řešení bez nepříznivého ovlivnění statické funkce krovu. Jedenáctá kapitola je věnována zateplení střechy nad půdní vestavbou. Dvanáctá kapitola pojednává o konstrukční a chemické ochraně dřeva krovu a o ochraně dřeva proti požáru.
Autoři zpracovaným obsahem navazují na úspěšnou publikaci Tesařské konstrukce, vydanou nakladatelstvím IC ČKAIT v roce 2014. Publikace bude pomůckou pro všechny, kdo se podílejí na výstavbě a opravách dřevěných konstrukcí, tedy pro projektanty, realizační firmy, vlastníky nemovitostí i studenty technických oborů středních a vysokých škol.
Publikaci si můžete objednat zde nebo zakoupit v kamenném obchodě na Kounicové 67, Brno.