Tato monografie je výstupem dlouhodobé činnosti členů laboratoře fotogrammetrie, zaměřené na dokumentaci historických památkových objektů. Publikace se věnuje jak tradičním, byť ne zcela běžným metodám dokumentace - např. fotogrammetrii, tak i netradičním novým technologiím dokumentace a průzkumu - 3D skenování (laserovým či triangulačním metodám), georadarovému průzkumu, moderní panoramatické fotografii a využití magnetometru. Kromě popisu jednotlivých metod nalezne čtenář v knize také jejich praktické aplikace, tedy ukázky skutečně prováděných měření, bohatě ilustrované působivými fotografiemi a různými modely.
Historický vývoj zanechal ve světě mnoho stavebních i kulturních objektů, které vznikaly v různých obdobích a v různém stavebním slohu. Nejinak je tomu i v naší zemi. Stavební slohy, umělecké či užitné výsledky lidských činností se vyvíjely relativně dlouhou dobu vystihují myšlení, kulturní a politické názory i technické možnosti dané doby. Jsou vzájemně odlišné a v každém z nich najdeme určitá pravidla vyjadřování, odkaz kulturního dědictví, za stavební či věcnou pámátku.
Cílem této práce není přesný rozbor stavebních slohů či popis objektů, ale popis současných možností moderních dokumentačních metod při výzkumu památek ve srovnání se staršími výstupy a technickými možnostmi. Publikace se věnuje jak tradičním, byť ne zcela běžným metodám dokumentace - např. fotogammetrii, tak také netradičním novým technologiím dokumentace a průzkumu - 3D skenování (laserovým či triangulačním metodám), georadarovému průzkumu, moderní panoramatické fotografii a využití magnetometru.
Publikaci si můžete objednat zde nebo zakoupit v kamenném obchodě na Kounicové 67, Brno.