Publikace, jež navazuje na úspěšnou řadu průvodců Praha moderní, představí slovem a obrazem přes sto významných staveb, jež v moravské metropoli vznikly od nástupu secese přes hledání národního stylu za první republiky, modernistické výboje spjaté zejména s funkcionalismem až po fašistickou a komunistickou totalitu, která dosavadní stavební vývoj na dlouhou dobu přerušila.
Výběr objektů, prezentovaných ve svém současném stavu na fotografiích Pavla Hrocha, vytváří představu o jednotlivých obdobích, vývoji technologií a estetických názorů a politických a hospodářských proměnách. Průvodce je rozdělen do kapitol podle městských čtvrtí a zahrnuje rovněž mapky s vyznačenými objekty.
Brno díky své příznivé poloze, která umožňovala propojení Vídně s českými zeměmi, Slovenskem i územím Slezska a Polska, již ve středověku vydobylo významné postavení jako strategické ekonomické i církevní centrum, soutěžící na Moravě jen s Olomoucí. Když na sklonku třicetileté války došlo k přenesení zemských desek z Olomouce, obsazené švédskými vojsky, získalo Brno převahu. Rivalitu obou měst ukončil teprve císař Josef II., poté co v roce 1782 Brnu s konečnou platnostípřiznal kompetence hlavního města Moravy. Význam města vzrůstal i v době baroka, kdy bylo obohaceno o celou řadu pozoruhodných církevních staveb, a v roce 1777 zde vzniklo biskupství. Avšak teprve založením první textilní manufaktury v roce 1763 byl dán signál nové etapě ve vývoji města, k níž došlo XIX. století.
Součástí knihy je mapka, která ukazuje umístění všech popisovaných budov (Vily, nájemní domy, kostely, paláce, školy, nádraží, kina, divadla, atd..).
Publikaci si můžete objednat zde nebo zakoupit v kamenném obchodě na Kounicové 67, Brno.