Publikace se věnuje mapování světové teoretické architektonické scény posledních zhruba čtyřiceti let a vytipování fenoménů, které měly nebo by mohly mít zásadní vliv na český architektonický diskurs. Výběr autorů, interpretačních a hodnotových přístupů je proto nutně selektivní. Mimo autory a přístupy s jistou mírou vlivu ne českou scénu - i vzhledem k dostupnosti reprezentativních překladů - jsou tu uvedeny další klíčové osobnosti současného světového teoretického architektonického dění, které není možno pominout.
Publikace je rozdělena na tři části:
- Část deskriptivní, která mapuje stav teorie architektury v České republice a zabývá se především otázkami tzv. krize v architektuře.
- Část deskriptivně-analytickou, uvádějící jednotlivé interpretační a hodnotové přístupy.
- Část interpretační, aplikující jednotlivé přístupy při popisu konkrétních staveb. Je tu i fotodokumentace vybraných realizací opatřená obsáhlými popisy a interpretacemi.
Výběr konkrétních kapitol:
Fenomenologický koncept Christiana Norberga-Schulze při zkoumání krize moderní architektury, Kosíkovo pojetí krize moderní architektury - kritika adorace dopravy a ztráty vznešeného, Krize architektury při změně paradigmatu - vstup do digitálního věku, Ohlédnutí po klíčových momentech 20. století v pojetí Iriny Dobricyny, Význam a etapizace vývoje architektonické teorie v podání Michaela Hayse, Fenomenologické chápání prostoru v díle Otta Friedricha Bolnowa, Postteorie v současném americkém architektonickém diskursu, Masová produkce jako jeden z fenoménů 20. století, Vztah teorie a praxe uněkolika současných českých architektů...
Publikaci si můžete objednat zde nebo zakoupit v kamenném obchodě na Kounicové 67, Brno.