Novinky

Sobota 28.02.

Prostory pro filmovou projekci

Prostory pro filmovou projekci jsou první z řady kapesních typologických publikací, které se chystají na Ústavu nauky o budovách Fakulty architektury Českého vysokého učení technického v Praze. Tyto chystané příručky by se měly stát nejen ucelenou pomůckou pro architektonickou praxi, ale i přehledným referenčním materiálem pro zadavatele, správce a uživatele těchto staveb.

Pondělí 19.01.

Brno před 100 lety

Fotograf Josef Kunzfeld byl nepřehlédnutelnou brněnskou osobností, nejen pro svou veřejnou angažovanost, ale i pro svou fotografickou živnost. Kromě běžné komerční produkce zmapoval technicky dokonalými fotografiemi velkou přestavbu vnitřního Brna, která probíhala na přelomu 19. a 20. století, kdy bylo v centru zbořeno více než 200 domů a nahrazeno novostavbami.

Pondělí 19.01.

Stavby ze slaměných balíků

Stavby ze slaměných balíků – Úvod do přírodních stavebních materiálů a slaměného stavění, provádění staveb ze slaměných balíků, příklady staveb ze slaměných balíků, témata příbuzná stavbám ze slaměných balíků.

 

Pondělí 19.01.

Otvory v panelových domech

Autoři publikace, Prof. Ing. Jiří Witzany, DrSc., dr.h.c.,  Ing. Jaromír Vrba, CSc. a Ing. Václav Honzík se v obsahu publikace věnují nosným konstrukcím vícepodlažních panelových budov a dodatečnému zřizování otvorů v nosných stěnách vícepodlažních panelových budov.


Pondělí 19.01.

Adolf Benš 1894 - 1982

Autorem této rozsáhlé studie o význačném českém architektu Adolfu Benšovi je architekt a historik Vladimír Šlapeta, zkušený lektor a kosmopolitní nadšenec pro české moderní meziválečné hnutí, který si první uznání v anglo-americkém světě vysloužil v roce 1987 svou publikací Czech Functionalism v Architectural Association.

Pátek 16.01.

Církev

Kniha Církev od autorů od Aleny a Vlastimila Vodnruškových. Vydalo nakladatelství Vyšehrad v edici Průvodce českou historií.

Třetí svazek úspěšné autorské dvojice je věnován církevním stavbám, např. kostelům, kaplím, konventům, zvonicím, jejich interiérům, vybavení a předmětům z církevního prostředí. Jednotlivé pojmy jsou vysvětleny a doplněny barevnými fotografiemi. V knize najdeme i nejvýznamnější církevní stavby v regionech.

 

Pondělí 29.12.

Středověké cihlářství

Středověké cihlářství. Sezimovo Ústí - archeologie středověkého poddanského města. Autor Rudolf Krajíc pracuje jako ředitel Archeologického ústavu Filosofické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Jako archeolog husitského muzea v Táboře vedl desítky archeologických výzkumů, zvl. v oblasti Táborska. Je předsedou Jihočeské archeologické komise.

Úterý 23.12.

Architektura moderních zahrad

Autorky: Jana Stejskalová - Ivana Řeháková. Náplní této knihy je problematika vlastní zahradní tvorby, práce se zahradním prostorem a zahradní kompozice.

Středa 26.11.

Poušť, nebo ráj

Autor Sepp Holzer, rakouský sedlák, světoznámý expert na přírodní a přirozené zemědělství a "zemědělský rebel". Dnes předává své zkušenosti a znalosti jako poradce majitelům pozemků v mnoha zemích světa. Jeho pojetí permakultury může vydatně pomoci s uzdravováním krajiny a odvrácením globální katastrofy, jako je například rozšiřování pouští.

 

Pátek 21.11.

Pozemní stavitelství VI

Jan Tywoniak a kolektiv - Pozemní stavitelství VI pro SPŠ stavební. Stavební fyzika, zdravotní nezávadnost a požární bezpečnost staveb. Vydala GRADA, první vydání, počet stran 148, tabulky, nákresy, grafy.